Temat: Systemy bezpośredniego utrzymania komfortu.

To system całorocznego utrzymania komfortowej temperatury, wilgotności i CO2 poniżej 800 ppm.


W skład systemu wchodzi
1-wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2-pompa ciepłą powietrze powietrze (ogrzewanie i chłodzenie)
3-elektryczne ogrzewanie zadaniowe (podłogówka do utrzymania komfortowej temperatury podłogi lub grzejniki do chwilowego podniesienia temperatury powyżej komfortowej)
4-zasobnik ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła przy dużym zużyciu, małe zasobniki umieszczone niecentralnie, przy małym zużyciu.

Dlaczego instalacja bezpośrednia? Powszechnie używane system hydrauliczne ( ogrzewanie czynnika w zasobniku a potem domu czy mieszkania) są drogie i mało efektywne. Przy instalacjach hydraulicznych tradycyjny dom zużywa 120kWh/m2 a energooszczędny 70kWh/m2 . W systemie bezpośrednim maksymalne zużycie to 30kWh/m2 . Wynika to z braku strat własnych instalacji i znacznie większej efektywności pompy ciepła – temperatura górnego źródła to tylko 23 st.C, oraz zminimalizowania start, dzięki odzyskowi ciepła i nie grzaniu ścian szczytowych i okien.

Dlaczego instalacja bezpośrednia? Montaż instalacji jest jak składanie klocków LEGO. Można wykonać to we własnym zakresie. Nawet jak robi to instalator, to koszty są stosukowo niewysokie.
Dlaczego instalacja bezpośrednia? W roku 2020 wchodzi w Polsce standard zeroenergetyczny. System bezpośredni bardzo łatwo podłączyć pod Odnawialne Źródła Energii.

100m 2 dom z cegły bez dodatkowych izolacji – to koszt ogrzania + ciepłą woda do 2000zł za sezon.

Klasyfikacja energetyczna domów z instalacją bezpośrednią. To początek lat 90-tych:

-A+ - dom produkujący więcej energii niż potrzebuje
-A - dom autonomiczny
-B - 1-15 kWh/m2 rocznie- dom izolowany
-C - 16-30 kWh/m2 rocznie - stare budownictwo
-D - > 30kWh/m2 rocznie - źle wykonane instalacje

forum.pasywny-budynek.pl